پارانوئید

توی پرونده اش نوشته 38 ساله، اما همۀ موهایش سفید است، لبخندهای مرموز و جمله بندی های سنگین دارد...

می گوید همسرش را در خانه با یک مرد دیگر دیده و هر دو را کشته است، اما در پرونده نوشته فقط همسرش را کشته و به پسر 16 سالۀ خودش حمله کرده و پسر جان سالم به در برده است.

از کودکی اش می گوید و این که پدرش روحانی بود، می گوید مادرش با چند مرد دیگر رابطه داشته و پدرش رهایش کرده، آنقدر همۀ داستان هایش منطقی است که می توان شک کرد که شاید پارانوئید نباشد!

چند روزی است که این مرد دائم توی ذهنم می آید!

دائم فکر می کنم حقیقت نسبی است، شاید...

چند هفتۀ قبل یکی از همکاران سابق م ، شوهرش را کشت، از دیگران شنیدم مدت ها بود به این مرد شک داشت...

اما من فقط به این فکر می کنم که این زن همیشه از خون می ترسید، به اینکه وقتی دستم به کشوی میزم گرفت و برید برایش آب قند آوردند تا برود سر کلاسش...

و دائم به آن مرد توی بیمارستان فکر می کنم و همۀ وقایع اخیر، به خیانت دوستم به همسرش، به خیانت آن یکی که با یک مرد متأهل دوست بود، به دخترکی که آمده بود مرکز مشاوره و از دوستش حامله بود و شوهر و یک فرزند داشت، به آن یکی دختر متأهل چادری و مقید که تفننش چت بیمارگون و سرکیسه کردن مردها در دنیای مجازی بود...

دائم به این فکر می کنم که حقیقت نسبی است...

دائم به این فکر می کنم که آدم ها همیشه دلایل منطقی و شبه منطقی دارند، اینکه آدم ها عجیب اند!

این که روانشناسی یک علم نوپا و ناتوان است...

این که...

/ 5 نظر / 17 بازدید
دختر ارغوانی

با خوندن این تجارب، ادم ساعت ها به فکر فرو میره و حقیقتاً گاهی، نسبت به حقیقت، واقعیت، و درستیِ هر موضوعی به شک میفتم... واقعاً چه کسی جز خدا از همه ی حقایق با خبره؟

علیرضا

این همه خیانت و سیاهی چطوری نتیجه داده که حقیقت نسبیه؟؟[سوال] روانشناسی اصلا علم نیست به نظرم یه تلاش ساده و فریبکارانه است برای توجیه ضعف عقلی بشریت در شناخت خودش!

صفا

آقای علیرضا یعنی چی روانشناسی علم نیست؟ البته که با علوم پایه فرق داره ولی اگر هم منظور شما از روانشناسی محتوای کتاب هاییه که تو کتاب فروشی ها میگذارن تو طبقه "روانشناسی" باید بدونید اونها با روانشناسی آکادمیک فرق داره. بله...خوب نیست آدم راحت در مورد چیزی که اطلاعاتش کمه قضاوت کنه. اینطوری زحمت کلی خاک خورده این عرصه رو هیچ و بی ارزش فرض کنه. من دقیقا نمیدونم "حقیقت نسبیه" یعنی چی. ولی این رو قبول دارم که روان آدمی خیلی خیلی پیچیده است و جمله آخر در مقابل این عظمت جمله ی درستیه. و این که خیلی چیزها نسبیه. منظور نویسنده هم احتمالا توجیه سیاهی ها نبوده حیرت خودش از جمع شدن اضداد رو نشون داده.

هولدن کالفیلد

در مورد پُست نطری ندارم ، روی صحبتم با "علیرضاست": 1-جوک نگو مومن! 2-مگه با نظر "شما" علوم رو طبقه بندی میکنن؟ 3-روانشناسی علمه ، شک داری؟

سامورايي

گاهي هيچ علمي نميتونه سر از انديشه‌ي ديگران در بياره... حتا علم روانشناسي كه با روان آدما سر و كار داره